Torony Község Önkormányzata új szociális rendeletet alkotott

Torony KSK – Bucsu KSK
2024-04-22
Új cégek, emelkedő helyi iparűzésiadó-bevételek, beruházások
2024-04-23

Torony Község Önkormányzata új szociális rendeletet alkotott

Torony Község Önkormányzata Képviselő-testületének 3/2024. (IV. 18.) önkormányzati rendelete

a szociális ellátásokról

 Hatályos: 2024. 05. 01

Torony Község Önkormányzata Képviselő-testülete a szociális igazgatásról és a szociális ellátásokról szóló 1993. évi III. törvény 1. § (2) bekezdésében, 10. § (1) bekezdésében, 25. § (3) bekezdés b) pontjában, 26. §-ában, 32. § (1) bekezdés b) pontjában és (3) bekezdésében, 45. § (1) és (3) bekezdésében, 48. § (4) bekezdésében, 58/B. § (2) bekezdésében, 62. § (2) bekezdésében, 92. § (1) bekezdés a) pontjában, 92. § (2) bekezdésében, 132. § (4) bekezdésében kapott felhatalmazás alapján, az Alaptörvény 32. cikk (1) bekezdés a) pontjában és Magyarország helyi önkormányzatairól szóló 2011. évi CLXXXIX. törvény 13. § (1) bekezdésének 8a. pontjában meghatározott feladatkörében eljárva a következőket rendeli el:

I. Fejezet

Általános rendelkezések

A rendelet hatálya

1. § (1) A rendelet hatálya a Torony község közigazgatási területén bejelentett lakóhellyel vagy tartózkodási hellyel rendelkező, és életvitelszerűen a településen élő személyekre, valamint a szociális igazgatásról és a szociális ellátásokról szóló 1993. évi III. törvény (a továbbiakban: Szt.) 3. § (1)-(3) bekezdéseiben, valamint az Szt. 7. § (1) bekezdésében meghatározott személyekre terjed ki.

(2) A rendelet hatálya az Szt. 7. § (1) bekezdésében meghatározott ellátások azon hajléktalan személyekre terjed ki, akik tartózkodási helyként Torony község területét jelölik meg az ellátás igénylésekor.

Eljárási rendelkezések

2. § (1) A rendeletben szabályozott pénzbeli és természetbeni nyújtott támogatási kérelmek az erre a célra rendszeresített, és jelen rendelet 1. melléklet2. melléklet3. melléklet4. melléklet5. melléklet és 6. mellékletében lévő formanyomtatványokon kell benyújtani a Toronyi Közös Önkormányzati Hivatalba.

(2) A kérelmező – figyelemmel az Szt. 4. § (1) bekezdés a) és b) pontjaiban meghatározott jövedelemre és vagyonra – a kérelme benyújtásakor köteles saját maga, családja, illetve háztartása jövedelmi, vagyoni viszonyairól igazolást csatolni vagy amennyiben ez nem alkalmazható, akkor jövedelmi, vagyoni viszonyairól büntetőjogi felelőssége tudatában nyilatkozatot tenni. A jogosultság elbírálása érdekében a Toronyi Közös Önkormányzati Hivatal szociális ügyintézője környezettanulmányt készíthet.

(3) Az e rendeletben szabályozott pénzbeli és természetbeni ellátásokra való jogosultság elbírálása során alkalmazott jövedelemszámításnál az Szt. 10. § (2)-(5) bekezdésében foglaltak az irányadók.

(4) Állástalan, munkanélküli, havi rendszeres jövedelemmel nem rendelkező kérelmező részére ellátás csak abban az esetben állapítható meg, ha az állami foglalkoztatási szervnél nyilvántartott álláskereső, azzal folyamatosan együttműködik, és ezt a kérelem benyújtásakor igazolja.

3. § (1) A pénzbeli települési támogatás megállapítására vonatkozó döntést követő 5 napon belül bankszámlára utalással vagy házipénztárból történő kifizetéssel történik.

(2) A jogosulatlanul és rosszhiszeműen igénybe vett támogatás megtérítésére az Szt. 17. §-ának rendelkezései irányadóak.

(3) A jogosulatlanul igénybe vett támogatás visszafizetésének elengedését, csökkentését, vagy részletekben történő visszafizetését a polgármester engedélyezi.

II. Fejezet

Az Önkormányzat által biztosított települési támogatások

Az ellátások formái

4. § Az Önkormányzat Képviselő-testülete szociális rászorultság esetén a jogosult számára

a) települési támogatás keretében

aa) lakhatási támogatás

ab) gyógyszertámogatást,

ac) iskolakezdési támogatást,

ad) időskorúak támogatását,

b) rendkívüli települési támogatás keretében

ba) temetési támogatást,

bb) gyermeknevelési támogatást,

bc) születési támogatást,

bd) eseti támogatást

c) a természetben nyújtott települési támogatás keretében köztemetést

biztosít az Szt. 45. §-ában és 48. §-ában foglaltak figyelembevételével, az e rendeletben meghatározott feltételek szerint.

Települési támogatások Lakhatási támogatás

5. § (1) Az önkormányzat települési támogatást nyújt a szociálisan rászorult személyeknek, családoknak az általuk lakott lakás vagy nem lakás céljára szolgáló helyiség fenntartásával kapcsolatos rendszeres kiadásaik viseléséhez, az e rendeletben meghatározott feltételek fennállása esetén.

(2) Lakhatási támogatásra jogosult az a személy, akinek a háztartásában az egy főre jutó havi jövedelme nem haladja meg a 200 000 forintot, egyedül élő és egyedül álló személyek esetén 230 000 forint.

(3) A rendszeres települési támogatás összege egyedi elbírálás alapján legfeljebb havi 10.000 Ft.

(4) A lakhatási támogatást ugyanazon lakásra csak egy jogosultnak állapítható meg, függetlenül a lakásban élő személyek és háztartások számától.

(5) Az önkormányzat a lakhatási támogatást természetbeni ellátás keretében nyújtja. A lakhatási támogatás folyósítása a szolgáltató részére történik, annak összegét a szolgáltató írja jóvá.

(6) A lakhatási támogatás megállapítása iránti kérelemhez – a 2. § (2) bekezdésében meghatározotton túl – csatolni kell

a) a lakásban lakás jogcímét igazoló adásvételi vagy bérleti szerződést, tulajdoni lapot,

b) annak a szolgáltatónak az utolsó havi teljes számlamásolatát, amelyre a kérelmező a lakhatási támogatás utalását kéri.

(7) A lakhatási támogatásra való jogosultság a kérelem benyújtását követő hónap első napjától egy év időtartamra kerül megállapításra.

(8) A települési lakhatási támogatást meg kell szüntetni, ha:

a) a jogosultsági feltételek nem állnak fenn,

b) a jogosult meghal, vagy

c) a jogosult kéri.

(9) A települési lakhatási támogatásra való jogosultság a (8) bekezdésben meghatározott körülmény bekövetkezésének napjával szűnik meg, a támogatás folyósítását pedig a tárgyhónap utolsó napjával kell megszüntetni.

Gyógyszertámogatás

6. § (1) Gyógyszertámogatásra jogosult az a személy, aki az Szt. 50. § (1)-(2) bekezdés szerinti közgyógyellátásra nem jogosult, de egészségi állapota, diagnosztizált krónikus betegsége miatt rendszeres gyógyszerszedésre szorul, és akinek a családjában az egy főre jutó havi jövedelem a 142 500 forintot, egyedül élő és egyedül álló esetén a 171 000 forintot nem haladja meg.

(2) E rendelet alapján rendszeres gyógyszerszedésnek minősül a krónikus betegség miatt legalább 6 hónapot meghaladó gyógyszerszedés.

(3) A gyógyszertámogatás iránti kérelemhez – a 2. § (2) bekezdésében meghatározottakon túl – mellékelni kell

a) a háziorvos, illetve gyógykezelést végző orvos igazolását a rendszeresen szedett gyógyszerek indokoltságáról, valamint

b) a gyógyszertár igazolását a rendszeresen szedett gyógyszerek költségéről.

(4) A támogatás egy naptári évben legfeljebb két alkalommal állapítható meg, az összege alkalmanként legfeljebb 30 000 forint lehet.

Iskolakezdési támogatás

7. § (1) Az iskolakezdési támogatás az általános-és középiskolai, valamint a felsőfokú nappali képzésben résztvevő tanulók, hallgatók tanévkezdéskor felmerülő költségeihez nyújtott támogatás.

(2) Az iskolakezdési támogatás akkor állapítható meg, ha a kérelmező családjában az egy főre jutó havi jövedelem nem haladja meg 230 000 forintot.

(3) A támogatás összege: 25 000 forint/fő. Egy tanévre egy személynek csak egy alkalommal adható támogatás.

(4) A tizenhatodik életévét betöltött kérelmezőnek – a 2. § (2) bekezdésében meghatározottakon túl – mellékelnie kell a kérelem benyújtáskori tanévre szóló, nappali tagozatos tanulmányok folytatásáról szóló iskolalátogatási igazolást.

(5) Iskolakezdési támogatás iránti kérelem a kérelmező 25. életévének betöltéséig nyújtható be.

Időskorúak támogatása

8. § (1) Az Önkormányzat Képviselő-testülete évente egy alkalommal, az Idősek Világnapja alkalmából – a megélhetéssel kapcsolatos költségeik csökkentése, életkörülményeik javítása érdekében – időskorúak támogatást nyújt a településen lakóhellyel rendelkező és életvitelszerűen a településen élő 65 életévét betöltött személynek, akinek családjában az egy főre jutó jövedelem nem haladja meg a 250 000 forintot, egyedül élő és egyedül álló személy esetén a 280 000 forintot.

(2) A támogatás összege, amennyiben az egy főre eső jövedelem

a) 200 000 forint alatt van: 20 000 forint,

b) 200 000 forint felett van: 15 000 forint.

(3) A támogatás iránti kérelmeket tárgyév szeptember 30-ig lehet benyújtani.

Rendkívüli települési támogatások Temetési támogatás

9. § (1) Temetési támogatás formájában rendkívüli települési támogatás állapítható meg annak a személynek, aki

a) a meghalt személy eltemettetéséről gondoskodott annak ellenére, hogy arra nem volt köteles, vagy

b) tartásra köteles hozzátartozó volt ugyan, de a temetési költségek viselése saját, illetve családja létfenntartását veszélyezteti, és

c) az eltemettető családjában az egy főre jutó jövedelem a 170 000 forintot nem haladja meg.

(2) A temetési támogatás megállapítása iránti kérelemhez – a 2. § (2) bekezdésében meghatározottakon túl – csatolni kell

a) a temetés költségeiről a kérelmező vagy a vele azonos lakcímen élő közeli hozzátartozója nevére kiállított számla eredeti példányát,

b) a halotti anyakönyvi kivonat másolatát.

(3) A temetési támogatás összege

a) koporsós temetés esetén 50 000 forint,

b) hamvasztásos temetés esetén 40 000 forint.

(4) A kérelmet a halálesetet követő vagy a halotti anyakönyvi kivonat kiállításától számított 60 napon belül lehet benyújtani. A határidő elmulasztása jogvesztő.

Gyermeknevelési támogatás

10. § (1) A gyermek 6. életévének betöltéséig, egy naptári éven belül gyermekenként legfeljebb egy alkalommal az a személy jogosult gyermeknevelési támogatásra, akinek a családjában az egy főre jutó havi jövedelem nem haladja meg a 200 000 forintot, egyedül élő, vagy gyermekét egyedül nevelő személy esetében a 230 000 forintot, és a gyermeket gondozó család időszakosan létfenntartási gondokkal küzd, illetve a létfenntartást veszélyeztető rendkívüli élethelyzetbe kerül.

(2) A segély összege elsősorban a felmerülő kiadások mértéke, de gyermekenként legfeljebb 20.000.-Ft.

(3) A támogatást indokolt esetben természetbeni ellátás formájában kell biztosítani (tankönyv- és tanszerellátás, étkezési díj).

(4) A megállapító határozatban az igénylő számla, vagy a befizetésről szóló igazolás utólagos bemutatására kötelezhető. Kivételesen indokolt esetben kötelezhető a támogatást igénylő arra, hogy a támogatás összegét a határozatban kijelölt családgondozóval együttműködve használja fel.

Születési támogatás

11. § (1) Települési támogatásként születési támogatás nyújtható a gyermek születésekor, az alábbi feltételek együttes fennállása esetén:

a) ha a kérelmező a gyermek születését megelőző 1 éven keresztül Toronyban bejelentett lakóhellyel rendelkezik, és életvitelszerűen a településen él,

b) a kérelmező családjában az egy főre jutó jövedelem nem haladja meg a 180 000 forintot, első gyermek és egyedül álló anya esetében a 200 000 forintot,

c) a kérelmező a gyermeket a saját háztartásában neveli.

(2) A kérelem a gyermek születését követő három hónapon belül nyújtható be. A születési támogatásra egy gyermekre vonatkozóan csak egy személy jogosult.

(3) A kérelemhez a kérelemhez – a 2. § (2) bekezdésében meghatározottakon túl – csatolni kell

a) a gyermek anyakönyvi kivonatának másolatát,

b) a kérelmező nyilatkozatát, hogy a gyermeket saját háztartásában neveli,

c) a gyermek és szülő lakcímkártyájának másolatát.

(4) A születési támogatás összege, gyermekenként: 20.000,- Ft.

Eseti támogatás

12. § (1) Az Önkormányzat eseti támogatásban részesítheti azt a létfenntartást veszélyeztető rendkívüli élethelyzetbe került személyt, akinek családjában az egy főre jutó havi jövedelem – az elemi kár esetén nyújtandó rendkívüli települési támogatás kivételével – nem haladja meg a 85 500 forintot, egyedül élő vagy egyedül álló személy esetén 115 000 forintot.

(2) Létfenntartási gondnak tekintendő különösen:

a) megfelelő élelmezés hiánya,

b) a lakhatás elvesztésének veszélye,

c) a közüzemi szolgáltatás megszűnésének veszélye,

d) nyugdíjbiztosítási szervektől ellátásban részesülő személy, ha az ellátás havi összege nem haladja meg a 28 500 forintot,

e) 1 hónapot meghaladó táppénzes állomány,

f) gyermek, fiatal felnőtt iskoláztatása, illetve gyermek óvodakezdése,

g) fogyatékos vagy tartósan beteg családtag rehabilitációjának biztosítása.

(3) Létfenntartást veszélyeztető rendkívüli élethelyzetnek tekintendő különösen:

a) elemi kár,

b) baleset,

c) haláleset,

d) jövedelem igazolt elvesztése;

e) hosszantartó (3 hónapot meghaladó) súlyos betegség,

f) válsághelyzetben lévő várandós anya gyermekének megtartása,

g) gyermek családba való visszakerülésének elősegítése.

(4) A rendkívüli települési támogatás iránti kérelemhez – a jövedelemigazoláson túl – mellékelni kell a rendkívüli élethelyzet bekövetkeztét bizonyító igazolást, nyilatkozatot, így különösen

a) keresőképtelenséget alátámasztó orvosi vagy kórházi igazolást,

b) terhes-gondozásról szóló igazolást,

c) a tanulói jogviszony fennállását igazoló, az adott tanévre vonatkozó iskolalátogatási jogviszony igazolást.

(5) Az eseti támogatás összege egy alkalommal 10 000 forinttól 50 000 forintig terjedhet. Eseti támogatást egy naptári éven belül ugyanaz a személy, vagy család legfeljebb két alkalommal nyújthat be.

A rendkívüli települési támogatás megállapítására vonatkozó különös szabályok

13. § (1) A rendkívüli települési támogatás évente egy alkalommal méltányosságra okot adó, a 12. § (2) bekezdésében meghatározott létfenntartási gond fennállása esetén akkor is megállapítható, ha a kérelmező családjában az egy főre jutó jövedelem legfeljebb 30 %-al tér el az adott települési támogatásnál meghatározott jövedelemhatártól.

(2) A polgármester a 12. § (3) bekezdésében meghatározott különös méltánylást érdemlő rendkívüli esetben – jövedelemhatártól függetlenül – települési támogatás állapíthat meg évente maximum 3 jogosult számára. Az egy jogosult számára megállapítható támogatás maximális összege: 200 000 forint.22

Természetben nyújtott települési támogatások Köztemetés

14. § (1) A köztemetéssel összefüggő feladatokat az Szt. 48. §-ban foglaltak szerint kell ellátni.

(2) A köztemetés költségeinek megtérítésére kötelezett személy kérelmére a köztemetés költségeinek megtérítése méltányosságból

a) csökkenthető, ha a megtérítésre kötelezettszemély családjában az egy főre jutó jövedelem a 100 000 forintot nem haladja meg,

b) elengedhető, ha

ba) a hagyaték kizárólag hagyatéki teherből áll,

bb) az ellhunyt hozzátartozója kizárólag kiskorú személy, és jövedelmmel nem rendelkezik,

bc) családjában az egy főre jutó jövedelem az 50 000 forintot nem haladja meg,

bd) nincs aki a temetésről gondoskodna.

III. Fejezet

Személyes gondoskodást nyújtó ellátások

Szociális szolgáltatások

15. § A Képviselő-testület az Szt. alapján az alábbi alapellátási formákat biztosítja:

a) étkeztetés,

b) házi segítségnyújtást

c) családsegítést a Pálos Károly Szociális Szolgáltató Központ és Gyermekjóléti Szolgálat intézményén keresztül biztosítja.

Étkeztetés

16. § (1) Az Önkormányzat egyszeri meleg étkezést biztosít azon rászoruló toronyi lakosok számára, akik koruk, egészségi állapotuk, fogyatékosságuk, pszichiátriai betegségük, szenvedélybetegségük, vagy hajléktalanságuk miatt önmaguk, illetve eltartottjaik részére a napi egyszeri meleg étkezést tartósan vagy átmeneti jelleggel nem képesek biztosítani.

(2) Életkoruk miatt rászorulónak kell tekinteni a 75 életévüket betöltött személyeket.

(3) Az önellátási képesség hiányát, illetve jelentős mértékű csökkenését, vagy a tartós vagy átmeneti jelleggel betegség fennállását a háziorvos által kiadott, a személyes gondoskodást nyújtó szociális ellátások igénybevételéről szóló 9/1999. (XI. 24.) SzCsM rendelet 1. melléklete szerinti háziorvosi szakvéleménnyel kell igazolni.

(4) Az Önkormányzat az étkeztetést vásárolt élelmezési szolgáltatás keretében, házhoz szállítással biztosítja a rászorultak számára.

(5) Külön eljárás nélkül, haladéktalanul étkeztetést kell biztosítani annak a rászorultnak, akinek életét, testi épségét, egészségi állapotát, az ellátás elmaradása veszélyezteti.

Házi segítségnyújtás

17. § Az Sztv. 63. §-ában meghatározott házi segítségnyújtást az önkormányzat a Pálos Károly Szociális Szolgáltató Központ és Gyermekjóléti Szolgálat intézményén keresztül biztosítja.

Térítési díj

18. § (1) Az étkezés igénybevételéért az Szt. 114. § (2) bekezdésére figyelemmel az igénybe vevőnek térítési díjat kell fizetnie. Az intézményi térítési díjat és az intézményi térítési díjból biztosított önkormányzati támogatást a 3. melléklet tartalmazza.

(2) A személyi térítési díjat a kötelezett jövedelmi viszonyai, valamint a térítési díj figyelembevételével kell megállapítani.

IV. Fejezet

Záró rendelkezések

19. § E rendelet hatályba lépésével egyidejűleg hatályát veszti a szociális ellátásokról szóló 3/2015. (II.28.) önkormányzati rendelet.

20. § Ez a rendelet 2024. május 1-jén lép hatályba.

1. melléklet a 3/2024. (IV. 18.) önkormányzati rendelethez

2. melléklet a 3/2024. (IV. 18.) önkormányzati rendelethez

3. melléklet a 3/2024. (IV. 18.) önkormányzati rendelethez

4. melléklet a 3/2024. (IV. 18.) önkormányzati rendelethez

5. melléklet a 3/2024. (IV. 18.) önkormányzati rendelethez

6. melléklet a 3/2024. (IV. 18.) önkormányzati rendelethez

 

Forrás: https://or.njt.hu/eli/421315/r/2024/3/2024-05-01

x

A weboldalon "cookie-kat" ("sütiket") használunk, hogy a legjobb felhasználói élményt nyújthassuk látogatóinknak. A cookie beállítások igény esetén bármikor megváltoztathatók a böngésző beállításaiban.

Elfogadom Elutasítom