Tíz év után elköszön Torony plébánosa, dr. Perger Gyula

A toronyi csapat nyerte a halfőző versenyt Vaskeresztesen
2021-07-15
Közel ötvenmillió forintot nyert Torony a Magyar Falu Program keretében
2021-07-16

Tíz év után elköszön Torony plébánosa, dr. Perger Gyula

Egy évtizednyi szolgálat után levélben köszönt el dr. Perger Gyula plébános úr Torony Község polgármesterétől. A levelet változatlan formában közöljük. Gyula atya július 25- én, vasárnap fél tízkor tartja utolsó miséjét a toronyi templomban.

 

Tisztelt Polgármester Úr!

 

Határkőnél hittel megállni kötelez. Határkő érkezett el az életemben a toronyi plébánián töltött 10. évem, s annak immár utolsó hetei, napjai. Csodákra emlékezni jó, mert ami itt történt az eltelt 10 évben az csoda. Az Isten csodája, hogy adott hozzá hitet, kitartást és szorgalmat!

Előttem van az első pillanat, amikor Ön fogadott engem 10 évvel ezelőtt a plébánia udvarán, és készségesen felajánlotta mindenben a segítségét!

De előttem van az első pillanat amikor beléptem a toronyi templomba. Erősen piros oszlopai, zöld falbetétjei, egyszínű falai, megroskadt templomkeresztje. Előttem van a félelmem, hogy miként fogad el a közösség, de Isten anyjának szolgálatom kezdetén felajánlott egyházközség hamar elfogadott, befogadott. A négy falura kiterjesztett fatimai körmenetek, a vidám hangulatú egyházközségi bálok 9 alkalma, a közös kirándulások, amelyek egy közösségé forrasztották a négy községet. Tudunk együtt ünnepelni, s tudunk örülni egymás sikereinek. Ezt tartom a munkám legnagyobb gyümölcsének, hogy a négy falu egy közösséget alkot.

Előttem vannak a közösen megélt társadalmi munkák, közös templomtakarítások, díszítések, a karácsonyi közös előkészületek, a jól szervezett egyházközségi képviselőtestület Unger Imre vezetésével.  Előttem vannak a születés és névnapi összejövetelek a plébánián, a jó hangulatú egyházközségi gyűlések. A mennyország előízét megtapasztaltató liturgikus összejöveteleink. A felújítások felett érzett öröm, a mindig szépen díszített oltárok, a rendbe tett és rendezett plébánia udvar. Mind a négy községben elhelyezett Mária szobrok. A plébánia területén megforduló atyák, kispapok, híresebb világi előadók. A 115 alkalommal megtartott fatimai körmenetek, de előttem vannak a határban tartott búzaszentelők, valamint a hegyi zarándoklatok is! A közös belföldi és külföldi zarándoklatok, kirándulások és közös színházi élmények! Örömünk, hogy községünknek van kispapja!

Az eltelt 10 esztendő alatt 601 gyermeket kereszteltem, 95-t eskettem a plébánia területén, s 464 testvérünket kísértem utolsó útján temetőinkben.

A teljesség igénye nélkül fontos állomások Toronyban a felújítások területén: a templom kereszt megerősítése, majd a harangjáték beszerelésére, a templom tető megújítása, majd a vízelvezetés e templom körül, a templom külső színezése, ezt követően régi vágy teljesült, hogy a korábban teljesen egyszínű templombelső falakat neobarokk festészet technikával kifestettük elsőként a falra festett oltár készült el, majd a templom falak többi része is. 98 méter hosszan pedig új kerítés készülhetett a templom és a plébánia ház elé, valamint a plébánia ház is megújulhatott külső szigetelést és színezést kapott. Igényesen kialakított udvarunk lett, s a plébánia ház mellé egy terasz is épült.  Új főoltár és szembemiséző oltár került a templomba. Igényesen parkosítottuk a plébánia udvarát és a templom kertet. A hívek liturgikus eseményeken való szép számú részvétele miatt ellenállhatatlan lett, annak a szándéknak a megvalósítása, hogy a templomot közel 50 nm-rel bővítsük. Ezzel együtt megtörtént a templomi padlóburkolat cseréje, gázfűtés rendszer kiépítése, az egykor sekrestye templomtérré való átalakítása, annak neobarokk kifestése, s emellett a bővítéssel újabb közösségi helységek kialakítása. Az udvaron a 100 éves trianoni évforduló alkalmából emlékművet helyeztünk el, s közösségi események rendezésre is alkalmassá tettük a templom és a plébánia közötti területet.

Mindezen munkák megírt és elnyert pályázatok nélkül lehetetlenek lettek volna, amelyért köszönetemet fejezem ki Dr. Hende Csabának térségünk országgyűlési képviselőjének, az Országgyűlés alelnökének, aki mindvégig segített és támogatott munkámban.

Köszönöm Önnek is Polgármester úr, hogy kérésemet meghallgatva támogatták a templom keresztjének helyre állítását, hogy az elnyert pályázatainkat pénzügyi forrással kiegészítve támogatták a kerítés megépülését, és szintén hozzájárultak a templombelső kifestéséhez. Köszönöm a minden esztendőben megítélt működési célú támogatást! Köszönöm, hogy plébánosságom teljes időtartalma alatt a fűnyírást biztosították a plébánia udvaron és a templom kertben. Köszönöm a karácsonyi ünnepkörben gondosan kiválasztott és felállított karácsonyfát a templom előtt, köszönöm a szabadtéri szentmisékhez a hangosítást, a padok előkészítését és szintén köszönöm, hogy mind az egyházközségi báljainkhoz, mind egyéb rendezvényeinkhez biztosították a sportcsarnokot. Köszönöm Önnek, az Önkormányzati  Képviselőtestület régi és jelenlegi tagjainak valamint munkatársainak, hogy mindig mindenben a rendelkezésemre és segítségemre voltak.

Kedves Polgármester úr! Köszönöm a közösen elvégzett munkát az eltelt 10 esztendőben, köszönöm, hogy mindig szem előtt tartották itt Toronyban, ha a pásztor és a nyáj egyet akar, akkor azon az Isten áldása van. Köszönöm, hogy nem kellett ellenszélben dolgoznom, s köszönöm, hogy a csodát a falu népével együtt álmodtuk, s együtt valósítottuk meg! Utolsó szentmisémet a toronyi templomban 2021. július 25-én, vasárnap ½ 10 –kor tartom, amelyre szeretettel várom.

Isten áldása és a Szűzanya közbenjárása legyen velünk továbbra is! S ne csak a felújított templomok, hanem a toronyiak szívének szeretete is őrizzen meg engem.

Határkőnél hittel megállni,
határköveknél visszanézni,
hálás szívvel múltat idézni:
csodákra emlékezni jó!

Meglátni, hogy minden utunkat
hű és hatalmas kéz vezette,
javunkra szolgált minden tette:
csodákra emlékezni jó!

Látni, hogy át viharon, vészen
hű Mesterünk hogyan segített,
éjekre fényt hogyan derített:
csodákra emlékezni jó!

Határköveknél hálát adni,
és hallelujás köszönetben méregetni,
mi mérhetetlen:
csodákra emlékezni jó!

Messzi évekre visszanézni,
és számbavenni ezer áldást,
erőt, kegyelmet, megbocsátást:
csodákra emlékezni jó!

Hallelujás hálaadással
leborulni egy határkőre,
s elindulni hittel előre,
amerre hív az égi szó.

 

Dr. Perger Gyula
plébános

 

Torony, 2021. július 12.

 

 

x

A weboldalon "cookie-kat" ("sütiket") használunk, hogy a legjobb felhasználói élményt nyújthassuk látogatóinknak. A cookie beállítások igény esetén bármikor megváltoztathatók a böngésző beállításaiban.

Elfogadom Elutasítom