Megemlékezés a 110 éve született Toronyi Németh Istvánról

Kedden tartja ülését a toronyi képviselő-testület
2016-10-07
Vasútmodell-kiállítás
2016-10-11

Megemlékezés a 110 éve született Toronyi Németh Istvánról

Száztíz éve, 1906. október 6-án született Toronyban Németh István püspöki tanácsos, plébános, író és költő. Ebből az alkalomból megemlékezést tartottak vasárnap a toronyi templom falán elhelyezett emléktáblájánál a plébánia, az egyházközség és az önkormányzat képviselői, illetve a jeles személyiség családtagjai.

Száztíz éve, 1906. október 6-án született Toronyban Németh István püspöki tanácsos, plébános, író és költő. Ebből az alkalomból megemlékezést tartottak vasárnap a toronyi templom falán elhelyezett emléktáblájánál a plébánia, az egyházközség és az önkormányzat képviselői, illetve a jeles személyiség családtagjai.

Németh István, aki a szülőhelye iránti tiszteletből előnévként felvette annak nevét is, papi pályája során Jánosházán, Zalaegerszegen, Salköveskúton, Alsóságon és Szombathelyen volt káplán, illetve hitoktató, majd 1949-től nyugdíjazásáig, azaz 1987-ig Salköveskúton plébános. Ezt követően Toronyban, valamint előző állomáshelyén élt nyugdíjasként egészen az 1991-ben, 85 éves korában bekövetkezett haláláig.

Toronyi Németh István kiváló adottságokat kapott űtravalóul az Úrtól. Ezek között a legismertebbek talán az írói-költői talentumai. 1929-ben jelent meg a Harcos élet című novelláskötete, pár évvel később pedig az Égnek az asztagok című verseskötete. Az ő műve a szombathelyi székesegyház újjáépítésének és felszentelésének eseményeit megörökítő Szombathely ünnepe című kötet is. Novelláskötetére még Móricz Zsigmond is felfigyelt, és levélben gratulált neki. Szoros barátság fűzte Mécs Lászlóhoz, a nagy hírű premontrei papköltőhöz.

Életének nagy részét, mintegy négy évtizedét egy kis falu lelkipásztoraként töltötte el. Jókedvét, derűs optimizmusát mindig megőrizte, nem méltatlankodott a mellőzése miatt. Szerénysége és testvéries stílusa minden nehézségen átsegítette.

A vasárnapi megemlékezésre virágokkal, koszorűkkal, mécsesekkel érkeztek a toronyi hívek. A községi önkormányzat képviseletében Kovács György polgármester helyezett el koszorűt Toronyi Németh István emléktáblájánál.

Az ünnepségen készült képeket itt nézheti meg.

B. L.

x

A weboldalon "cookie-kat" ("sütiket") használunk, hogy a legjobb felhasználói élményt nyújthassuk látogatóinknak. A cookie beállítások igény esetén bármikor megváltoztathatók a böngésző beállításaiban.

Elfogadom Elutasítom